Z laptopem do pociągu? Prąd tylko w WC, ale nie działa

Sławomir Skomra 2012-01-21
 • Pluskwy pogryzły pasażerów PKP Fot. Piotr Michalski / Agencja Gazeta

Chcesz podczas podróży pociągiem popracować na laptopie? To lepiej zawczasu naładuj baterię, bo później nie będziesz miał szansy. - Znalazłem tylko jeden kontakt. W toalecie. I był nieczynny - opisuje swoje poszukiwania jeden z czytelników, a Intercity tłumaczy, że pracuje nad zamontowaniem "indywidualnego zasilania"

To miała być długa podróż. - Według rozkładu dziewięć i pół godziny z Lublina do Gdańska - opowiada jeden z naszych czytelników. W środę wyjechał o godzinie 8.35. pociągiem TLK (Twoje Linie Kolejowe należące do PKP Intercity).

- Nie chciałem marnować czasu i uznałem, że wykorzystam te godziny, żeby popracować na laptopie. Miałem jakieś dziwne przekonanie, że z podłączeniem komputera do gniazdka nie powinno być problemu - dodaje.

Standardowa bateria w laptopie wytrzymuje około dwóch godzin pracy. Im komputer starszy, tym wytrzymałość akumulatora się zmniejsza. - Zresztą energii nie starczy przecież na taką długą podróż - mówi nasz czytelnik.

Od razu rozpoczął poszukiwanie gniazdka elektrycznego. Obejrzał dokładnie cały przedział - i nic. Na korytarzu też go nie było: - Dałem już za wygraną, ale z ciekawości zajrzałem do toalety. I ku mojemu zdziwieniu okazało się, że gniazdko tam jest. Uznałem, że może PKP pomyślało o osobach z golarkami elektrycznymi, ale ta teoria szybko upadła. Gniazdko nie działało.

Beata Czemerajda, z biura prasowego PKP Intercity wyjaśnia, że na razie nie ma możliwości zapewnienia pasażerom pociągów TLK "indywidualnego zasilania podczas podróży."

- Gniazdka stały się standardem wagonów dopiero niedawno. Jak można się domyślać, w związku z rozwojem technologicznym i szeroką dostępnością urządzeń mobilnych. Większość wagonów kursujących w pociągach TLK wyprodukowana została w latach 70., 80. lub 90 zeszłego wieku, gdy nikt nie potrzebował takiego udogodnienia - tłumaczy Czemerajda i zaznacza, że modernizowane wagony zostają wyposażone w gniazdka. Tak samo jest w nowych składach. - Proces ten oczywiście uzależniony jest od posiadanych przez spółkę pieniędzy, ale możemy zapewnić, że podczas dużych inwestycji nie zapominamy o tym udogodnieniu - zapowiada.

Jak na razie obecności "indywidualnego zasilania" podróżni mogą być pewni w pociągach międzynarodowych EuroCity oraz pociągach krajowych Express InterCity.

Takiego problemu nie ma natomiast w zdobywającej szturmem rynek przewozów firmie PolskiBus.com. - We wszystkich pojazdach PolskiBus.com pasażerowie mają dostęp do gniazdek elektrycznych. Znajdują się one bezpośrednio pod siedzeniami. Czyli na jednego podróżnego przypada jedno gniazdko - mówi rzecznik firmy Piotr Pogonowski. - Zauważyliśmy, że wielu naszych klientów podczas podróży ładuje telefony komórkowe lub używa komputerów. Widoczne jest to zwłaszcza na długich, kilkugodzinnych trasach. Wyszliśmy z założenia, że jednym ze standardów XXI wieku jest umożliwienie podłączenia telefonu lub laptopa do prądu. Zwłaszcza w dobie, kiedy z każdej strony jesteśmy otoczeni przenośnymi urządzeniami - tłumaczy.

Z laptopem nie zjesz

Z "Regulaminu przewozu osób i zwierząt" spółki PKP Intercity. § 12 punkt 2. "W wagonie gastronomicznym zabrania się korzystania z laptopa lub innych urządzeń elektronicznych, takich jak notebook, czytniki książek elektronicznych."

Oznacza to, że jeśli w Warsie usiądziemy z komputerem, możemy nie zostać obsłużeni. Dlaczego? Jak niedawno tłumaczyła kolejowa spółka, chodzi o wygodę pasażerów. Pracując na komputerze przedłuża się czas posiłku i inni chętni nie mogą zająć miejsca. Ponadto może się zdarzyć, że kelner wyleje zupę lub kawę na sprzęt i pasażer mógłby od spółki domagać się odszkodowania.

Podziel się: Facebook

Komentarze (140)

 • bezkrytycznymilosnikmichnika

  Oceniono 28 razy 24

  Doopy z reguły nie ma czym wytrzeć nie wspominając o mydle czy ręcznikach, a tu się komuś korzystanie z laptopa marzy.

 • fjan

  Oceniono 17 razy 15

  Całe szczęście że w wagonach są koła. Bo może dojśc do sytuacji że od kół będzie inna spółka Z PREZESAMI I RADAMI NADZORCZYMI.

 • zbycholj23

  Oceniono 14 razy 12

  Jak zrobią gniazdka to będzie kolejna okazja do podniesienia ceny biletu. Dla wszystkich podróżnych, nie tylko tych korzystających z laptopów. Genialne. Nieprawdaż?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX