Z laptopem do pociągu? Prąd tylko w WC, ale nie działa

Sławomir Skomra 2012-01-21
 • Pluskwy pogryzły pasażerów PKP Fot. Piotr Michalski / Agencja Gazeta

Chcesz podczas podróży pociągiem popracować na laptopie? To lepiej zawczasu naładuj baterię, bo później nie będziesz miał szansy. - Znalazłem tylko jeden kontakt. W toalecie. I był nieczynny - opisuje swoje poszukiwania jeden z czytelników, a Intercity tłumaczy, że pracuje nad zamontowaniem "indywidualnego zasilania"

To miała być długa podróż. - Według rozkładu dziewięć i pół godziny z Lublina do Gdańska - opowiada jeden z naszych czytelników. W środę wyjechał o godzinie 8.35. pociągiem TLK (Twoje Linie Kolejowe należące do PKP Intercity).

- Nie chciałem marnować czasu i uznałem, że wykorzystam te godziny, żeby popracować na laptopie. Miałem jakieś dziwne przekonanie, że z podłączeniem komputera do gniazdka nie powinno być problemu - dodaje.

Standardowa bateria w laptopie wytrzymuje około dwóch godzin pracy. Im komputer starszy, tym wytrzymałość akumulatora się zmniejsza. - Zresztą energii nie starczy przecież na taką długą podróż - mówi nasz czytelnik.

Od razu rozpoczął poszukiwanie gniazdka elektrycznego. Obejrzał dokładnie cały przedział - i nic. Na korytarzu też go nie było: - Dałem już za wygraną, ale z ciekawości zajrzałem do toalety. I ku mojemu zdziwieniu okazało się, że gniazdko tam jest. Uznałem, że może PKP pomyślało o osobach z golarkami elektrycznymi, ale ta teoria szybko upadła. Gniazdko nie działało.

Beata Czemerajda, z biura prasowego PKP Intercity wyjaśnia, że na razie nie ma możliwości zapewnienia pasażerom pociągów TLK "indywidualnego zasilania podczas podróży."

- Gniazdka stały się standardem wagonów dopiero niedawno. Jak można się domyślać, w związku z rozwojem technologicznym i szeroką dostępnością urządzeń mobilnych. Większość wagonów kursujących w pociągach TLK wyprodukowana została w latach 70., 80. lub 90 zeszłego wieku, gdy nikt nie potrzebował takiego udogodnienia - tłumaczy Czemerajda i zaznacza, że modernizowane wagony zostają wyposażone w gniazdka. Tak samo jest w nowych składach. - Proces ten oczywiście uzależniony jest od posiadanych przez spółkę pieniędzy, ale możemy zapewnić, że podczas dużych inwestycji nie zapominamy o tym udogodnieniu - zapowiada.

Jak na razie obecności "indywidualnego zasilania" podróżni mogą być pewni w pociągach międzynarodowych EuroCity oraz pociągach krajowych Express InterCity.

Takiego problemu nie ma natomiast w zdobywającej szturmem rynek przewozów firmie PolskiBus.com. - We wszystkich pojazdach PolskiBus.com pasażerowie mają dostęp do gniazdek elektrycznych. Znajdują się one bezpośrednio pod siedzeniami. Czyli na jednego podróżnego przypada jedno gniazdko - mówi rzecznik firmy Piotr Pogonowski. - Zauważyliśmy, że wielu naszych klientów podczas podróży ładuje telefony komórkowe lub używa komputerów. Widoczne jest to zwłaszcza na długich, kilkugodzinnych trasach. Wyszliśmy z założenia, że jednym ze standardów XXI wieku jest umożliwienie podłączenia telefonu lub laptopa do prądu. Zwłaszcza w dobie, kiedy z każdej strony jesteśmy otoczeni przenośnymi urządzeniami - tłumaczy.

Z laptopem nie zjesz

Z "Regulaminu przewozu osób i zwierząt" spółki PKP Intercity. § 12 punkt 2. "W wagonie gastronomicznym zabrania się korzystania z laptopa lub innych urządzeń elektronicznych, takich jak notebook, czytniki książek elektronicznych."

Oznacza to, że jeśli w Warsie usiądziemy z komputerem, możemy nie zostać obsłużeni. Dlaczego? Jak niedawno tłumaczyła kolejowa spółka, chodzi o wygodę pasażerów. Pracując na komputerze przedłuża się czas posiłku i inni chętni nie mogą zająć miejsca. Ponadto może się zdarzyć, że kelner wyleje zupę lub kawę na sprzęt i pasażer mógłby od spółki domagać się odszkodowania.

Podziel się: Facebook

Komentarze (140)

 • bezkrytycznymilosnikmichnika

  Oceniono 29 razy 23

  Doopy z reguły nie ma czym wytrzeć nie wspominając o mydle czy ręcznikach, a tu się komuś korzystanie z laptopa marzy.

 • fjan

  Oceniono 18 razy 16

  Całe szczęście że w wagonach są koła. Bo może dojśc do sytuacji że od kół będzie inna spółka Z PREZESAMI I RADAMI NADZORCZYMI.

 • zbycholj23

  Oceniono 15 razy 11

  Jak zrobią gniazdka to będzie kolejna okazja do podniesienia ceny biletu. Dla wszystkich podróżnych, nie tylko tych korzystających z laptopów. Genialne. Nieprawdaż?

 • mteodor

  Oceniono 12 razy 10

  W latach osiemdziesiątych w wagonach były gniazdka elektryczne. Pewnie poznikały w czasie "modernizacji"

 • omertahistoriamafii

  Oceniono 11 razy 9

  Z jakim laptopem? :D

  Z własnym Domestosem trzeba jeździć, żeby nie brzydzić się wejść do kibla!

 • villiers

  Oceniono 7 razy 7

  W pierwszej kolejności proszę zajmować Wars a następnie toalety. W ten sposób w myśl przysłowia : "z głodu się jeszcze nikt nie zesrał" dojedziemy bez szwanku do celu.

 • premillo

  Oceniono 6 razy 6

  Trzeba było jechać RegioExpres (taki InterRegio tylko że w nowszych wagonach) są gniazdka z prądem a w powietrzu bezprzewodowy internet. Przynajmniej na trasie Warszawa - Poznań takie jeżdżą.

 • wierszokletk_a

  Oceniono 12 razy 6

  I m.in dlatego na najczęściej przeze mnie przemierzanej trasie Gdańsk- Warszawa już dawno przesiadłam się na polskiego busa. Nie do wiary: dużo taniej, szybciej, punktualnie, czysto, gniazdko do laptopa i internet na pokładzie. Z niecierpliwością wyglądam rozbudowania siatki połączeń. A PKP IC niech sobie w spokoju umiera.

 • felucjan

  Oceniono 5 razy 5

  "Ponadto może się zdarzyć, że kelner wyleje zupę lub kawę na sprzęt i pasażer mógłby od spółki domagać się odszkodowania". Jak mi wyleje na garnitur, zaleje ważne dokumenty lub telefon komórkowy to IC ma nadzieję, że nie będę domagał się odszkodowania?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX