Nigeryjczyk przeżył dwa dni pod wodą. Dzięki bańce powietrza we wraku statku

dt, REUTERS 2013-06-13
 • Harrison Okene , nigeryjski kucharz, spędził 60 godzin w wodach Atlantyku. Oddychał powietrzem zebranym pod pokładem wywróconego holownika Fot. STAFF REUTERS

Harrison Okene, nigeryjski kucharz, spędził 60 godzin w wodach Atlantyku. Oddychał powietrzem zebranym pod pokładem wywróconego holownika. Ratownicy, którzy go znaleźli, byli w szoku, że żyje.

29-letni Okene znalazł się pod wodą, gdy holownik, na którym pracował jako kucharz, wywrócił się podczas rejsu po Oceanie Atlantyckim. Do wypadku doszło 30 km od wybrzeża Nigerii. W katastrofie zginęła niemal cała załoga. Do tej pory odnaleziono 10 ciał marynarzy. Jedna osoba wciąż uznana jest za zaginioną. Harrison Okene jest jedynym uratowanym.

Udało mu się przeżyć, bo w jednym z pomieszczeń wywróconego statku powstała niewielka bańka powietrza. Kucharz przez dwa dni, ubrany jedynie w bieliznę, cały czas zanurzony w wodzie, czekał na pomoc. W końcu znaleźli go nurkowie z ekipy ratunkowej.

"To był horror"

- Gdy byłem tam w wodzie, w całkowitych ciemnościach, myślałem, że to koniec. Że woda zupełnie wypełni pomieszczenie. Jednak tak się nie stało - powiedział Okene. - Byłem bardzo głodny, ale przede wszystkim spragniony. Słona woda zdarła skórę z mojego języka - dodał. Kucharz wspomina, że mimo absolutnej ciemności dobrze wiedział, że wokół niego znajdują się ciała jego kolegów. - Czułem je. Do łodzi wpłynęła ryba i zaczęła zjadać ciała. Słyszałem ten dźwięk, to był horror - powiedział.

Dopiero po niemal 60 godzinach spędzonych pod wodą Okene usłyszał ratowników. Zaczął uderzać rękami w burtę holownika, by dać im znać, że żyje. Dzięki temu został odnaleziony. - Poklepałem ratownika po ramieniu i machałem do niego. Był w szoku - wspomina Okene.

- Czasem, gdy jestem w domu, mam wrażenie, że łóżko, w którym śpię, tonie - mówi kucharz, który cudem przeżył zatonięcie statku. - Budzę się z krzykiem. Nie wiem, co powstrzymało wodę przed wypełnieniem pomieszczenia, w którym utknąłem. To cud - dodaje.

Podziel się: Facebook

Komentarze (60)

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 273 razy 265

  Brawo, zuch!

 • fotoma7

  Oceniono 290 razy 232

  "60 godzin w lodowatych wodach Atlantyku"
  Redaktor za dużo razy oglądał "Titanica" i zapomniał, że Nigeria leży blisko równika. Płyną tam ciepłe prądy. A woda ma temperaturę powyżej 25 stopni.
  Szacunek dla rozbitka za odwagę i determinację!

 • fc_pl

  Oceniono 211 razy 199

  "Nie wiem, co powstrzymało wodę przed wypełnieniem pomieszczenia, w którym utknąłem."

  Prawa fizyki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX