Pół roku więzienia za kopnięcie psa

Izabela Żbikowska 2013-06-14
 • Suczka owczarka szetlandzkiego urodziła martwe szczeniaki Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta

Pół roku w zawieszeniu i 2,5 tys. zł nawiązki - taką karę wymierzył sąd nauczycielowi z Opola za kopnięcie ciężarnej suczki

Właścicielka owczarka szetlandzkiego opowiadała w sądzie, że tego dnia, czyli w marcu 2011 roku jej suczka podbiegła do psa jej sąsiada, po to, by się przywitać. Nie szczekała na niego, nie była agresywna, a mimo to mężczyzna ją kopnął, choć była ciężarna.

Oskarżony: To przez sąsiadkę

Z kolei oskarżony, Andrzej Ś., bronił się, opowiadając o kłopotach, jakie ma z sąsiadką, panią W. i z jej trzema psami.

Zeznawał tak: - Nie uderzyłem żadnego psa. To sąsiadka chce mnie nękać za to, że została ukarana, bo jej psy chodzą bez smyczy. Ma 4 czy 5 psów, które są agresywne i atakują moją rodzinę - przekonywał.

Opowiadał również o poważnym sąsiedzkim konflikcie z panią W. - Ona potrafi manipulować. Mówiła, że nas załatwi, zastrasza nas. My nic nie robimy, tylko chodzimy po sądach. Tych spraw jest multum, około 20. Zaczęło się od tego, że przeszkadzało jej chodzenie po naszym mieszkaniu w szpilkach, co miało naruszyć jej mir domowy. Potem skarżyła się na trzepanie wycieraczki na klatce i na zwiędnięty kwiatek. Dla pani W. pieski są kochane, a człowiek jest tym złym. Na zwróconą uwagę, by zapięła je na smycz, krzyczy "bandyci", "ratunku" - opowiadał sądowi opolanin.

Do akt dołączono również wyrok, w którym to sąsiadka została uznana za winną celowego szczucia Andrzeja Ś. swoimi psami, za co pani W. została ukarana grzywną w wysokości 200 zł.

Oskarżony przekonywał również, że nie mógł kopnąć psa, gdyż w ogóle go we wskazanym czasie przed blokiem nie było, na dowód czego pokazał oświadczenie z klubu fitness, z którego wynikało, że 22 marca 2011 roku, czyli w dniu i godzinach rzekomego zdarzenia, był w klubie. Ale jak się okazało, zaświadczenie zostało nauczycielowi wystawione na jego wyraźną prośbę, a pracownicy klubu fitness tak naprawdę nie wiedzą, czy opolanin wtedy u nich ćwiczył czy nie.

Sąd: gotów krzywdzić bezbronne stworzenie

Sąd więc nie dał wiary temu tłumaczeniu. Za to całkiem serio potraktował zeznania lekarzy weterynarii, którzy oceniali stan suczki. Po kopnięciu zwierzę bowiem zaczęło krwawić i miało urazy. A kilka tygodni później kopnięta suczka się oszczeniła, tyle że z czterech szczeniąt tylko jedno urodziło się żywe. Lekarz weterynarii ocenił, że może to być wynik urazu, bowiem szczeniaki wyglądają tak, jakby ich rozwój zatrzymał się 3 tygodnie przed porodem, czyli wtedy, gdy suczka została uderzona.

Sędzia zaznaczyła, że konflikt sąsiedzki między Andrzejem Ś. a panią W. nie może być usprawiedliwieniem jego czynu. - Działanie oskarżonego nie było umotywowane żadną okolicznością zasługującą na aprobatę. Przeciwnie, chciał w ten sposób zemścić się na swojej sąsiadce za wszystkie złośliwości wynikłe na tle konfliktu między nimi. Mimowolną ofiarą tego konfliktu stała się bezbronna, maleńka, ciężarna suczka, która absolutnie nie mogła być odpowiedzialna za wzajemne przykrości pomiędzy sąsiadami - uzasadniała sędzia Amanda Leśniewska.

Dodała również, że zachowanie nauczyciela należy ocenić jako wysoko naganne. - Jest gotów krzywdzić małe, bezradne stworzenie dużo słabsze i bezbronne od oskarżonego, tylko po to, by dopiec swojemu adwersarzowi w ramach sąsiedzkiego konfliktu - oceniła sędzia, uznając, że zachowanie mężczyzny było znacznie społecznie szkodliwe.

Dlatego został skazany na pół roku więzienia, w zawieszeniu na dwa lata, oraz nawiązkę w wysokości 2, 5 tys. zł na Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

Nauczyciel złożył odwołanie. Rozpatrzy je wkrótce Sąd Okręgowy w Opolu.

Podziel się: Facebook

Komentarze (88)

 • pawel2571

  Oceniono 166 razy 112

  domyślam się, że sprawa wygląda tak, że pewnie pękł w obliczu kilogramów g. wylewanych na niego przez tą babę. Jeśli rzeczywiście jest 20 spraw w sądzie to powinni ją wysłać na leczenie.

  A kopnięcia psa w żadnym wypadku nie popieram, ją powinien był kopnąć.

 • dyrdy.mal

  Oceniono 143 razy 87

  "Pół roku w zawieszeniu i 2,5 tys. zł nawiązki" za kopniecie psa - i dla porownania - 2 lata za gwalt na kobiecie.
  Takie wesole stosowanie wesolego polskiego prawa.
  (i nie - nie kopie psow ani kotow i jestem zwolennikiem surowego karania za znecanie sie nad zwierzetami. uwazam jednak ze kara za znecanie sie na ludzmi, gwalty czy pobicia powinna byc niewspolmiernie wyzsza)

 • folwark_polski

  Oceniono 198 razy 84

  co nie zmienia fakty że babsztyl powinien prowadzać kundle na smyczy i w kagańcach

 • tschort

  Oceniono 99 razy 81

  Polskie sądy są pełne idiotów...I oczywiście że za kopnięcie psa należy się kara, ale WSZYSTKIM winnym, także kretynce która prowokuje takie sytuacje nie trzymając psa na smyczy, chcoćby żeby go chronić przed skłóconym sąsiadem.

 • ukrs

  Oceniono 83 razy 51

  Slabego adwokata mial, albo w ogole zadnego. W apelacji bedzie madrzejszy. Jak to "podbiegla, by sie przywitac"? Ze smyczy sie urwala?

 • orion57

  Oceniono 72 razy 42

  kolejny przykład,że należy zrobić porządek w sądach. Tu sprawa była poszlakowa, bez dowodów, słowo przeciw słowu. Jeśli za takie rzeczy sądy będą skazywać pomówionego to zaczynam się bać. Bo jeśli ta Pani powie,że to ja kopnąłem psa - mogę sie nie wybronić.Niema dowodu że w dniu x byłem w innym miejscu.
  I jeszcze jedno-czy pies nie powinien być na smyczy? Bo chyba tak, więc jeśli jż skazać to właścicielkę, wina sąsiada nie może być udowodniona bo nie ma dowodów, Nawet opinia lekarzy jest tylko domniemaniem, bo kto zaręczy ze tego psa jego Pani nie biła?

 • jerzysm42

  Oceniono 48 razy 38

  Jeśli psy chodzą bez smyczy i są agresywne, to nauczyciel powinien kopnąć sąsiadkę.
  Psy są niewinne.

 • etyk3

  Oceniono 63 razy 27

  Za brak smyczy powinien byc ukarany jego wlascisiel
  Kazdy ma prawo do obrony przed wolno biegajacym psem

 • neanias

  Oceniono 31 razy 13

  Skazany nauczyciel. Mozna rozwiazac z nim umowe. Kobieta ktotra sama psa skrzywdzila i zaalila na niego pewnie jest przeszczezliwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX