Głód i ogromne szczury w budynku. W takich warunkach Polacy pracują we Francji

Kow 2013-10-11

O sytuacji Polaków pracujących przy zbiorze jabłek we Francji poinformowało RMF FM. - Zostaliśmy oszukani, nie mamy odpowiedniej opieki lekarskiej, nie mamy nawet na jedzenie - opowiadają pracownicy gospodarstwa La Chapelle d'Angillon w środkowej Francji. Mieszkają w zawilgoconym i zapleśniałym budynku, w którym biegają szczury.

 • La Chapelle d'Angillon
 • Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta
Jak donosi RMF FM do wyjazdu pracownicy zostali zwerbowani przez jedną z wrocławskich agencji pracy. Obiecywano im 50 euro dniówki i stawki godzinowe.

Na dworcu autobusowym, z którego ruszał do Francji ich autokar, kazano im podpisać umowy in blanco. Powiedziano im, że zmienione zostaną tylko szczegóły. Okazało się jednak, że muszą pracować na akord, w efekcie zarabiają na godzinę maksymalnie 3 euro. Sami płacą sobie za wyżywienie. Niektórzy przymierają głodem.

- Raz dostaliśmy jakąś zaliczkę, ale później zabrakło nam na jedzenie, bo na kolejne pieniądze mamy czekać tygodniami. W tym momencie nie mam co jeść. Muszę pożyczać pieniądze albo jeść po prostu jabłka, które zbieram. Chodzimy też na grzyby, bo musimy jeść to, co znajdujemy. Jemy praktycznie jedną kromkę chleba dziennie, na obiad jakieś grzyby i to wszystko - mówi jeden z rozmówców reportera RMF FM.

Zdaniem rozgłośni Polacy mieszkają też w koszmarnych warunkach. W ich budynku jest wilgoć, smród, szczury, brudne toalety i prymitywna kuchnia. W razie wypadków przy pracy nie mają zagwarantowanej opieki lekarskiej. - Mamy niestabilne drabiny, z których spadło już wiele osób. Jedna dziewczyna miała złamane żebro i problemy z nerkami - mówią.

Polacy pracujący w gospodarstwie nie znają francuskiego, czują się zastraszeni i odcięci od świata. Do najbliższego miasteczka jest 35 kilometrów. Chcieliby wyjechać, ale nie mają pieniędzy na podróż powrotną. Co najdziwniejsze, pracownicy zatrudnieni w innych budynkach na terenie gospodarstwa, opłacani za godzinę, są zadowoleni z warunków pracy.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Komentarze (9)

 • 54bodek

  Oceniono 18 razy 18

  Ludziska, kiedy wy się nauczycie; nigdy niczego nie podpisuje się "in blanco" . Bo prawie zawsze wychodzi się na tym jak Zabłocki na mydle...
  ------------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/

 • stan-1

  Oceniono 20 razy 16

  Wracajcie, jabłek do zbierania w kraju nie braknie, jak słyszę szczury też mamy swoje.

 • rudi_0

  Oceniono 13 razy 11

  Njuss powyzszy powinien zawierac dedykacje dla sp. Kombinatu Sadowniczego w Grudyni na Opolszczyznie.
  K...wa , czy w Polandii nawet jabek juz nie ma ?!

 • wieloklin

  Oceniono 8 razy 8

  Szczurzyna w sosie z jabłek na kołderce z grzybków... A co..?? W końcu to Francuzi kolonizowali Chiny i okolice. A tak prive, uczcie się języków na poziomie podstawowym, aby zrozumieć i wyartykułować proste komunikaty. A jak nie, to nie ma co opowiadać wnukom. Ludzie są wszędzie podobni, bez komunikacji ani rusz. A łajdacrwo jest wszędzie, przykro, że Polacy pokrzywdzeni...przykro, że Polacy krzywdzą...Życie ...

 • dziadekjam

  Oceniono 5 razy 5

  W Polsce jabłka gniją, bo nie ma ich kto zbierać za 15 zetów na godzinę, a tam się ze szczurami ścigają - ale to we Francyji, mości panie. Ot, polska mentalność...

 • czyzyk331

  Oceniono 15 razy 5

  Uwaga…. Amerykańskie obozy pracy w Niemczech zostaną przeniesione do Polski. Amazon otworzy w Polsce centra logistyczne. Zatrudni 15 tysięcy osób - rozpiały się z zachwytu media. Znana i bogata firma została bowiem w sposób bolesny potraktowana przez naszych niemieckich sąsiadów o czym już nikt nie donosi.>> www.nie.com.pl/42-2013/farmazonpl

 • leon.bzykatz

  Oceniono 10 razy 4

  Tylko w taki sposób cymbałów się uczy rozumu

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy 3

  A co na to Raduś, "monsz" stanu? Czy tylko los Julii "pięknej" Tymoszenko go interesuje?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX