49 mln zł na portal dla bezdomnych? Nie, kosztował 3,3 mln zł. I ma służyć nie tylko bezdomnym

Jan Bliźniak 2014-03-26

49 mln zł kosztowała budowa portalu internetowego dla bezdomnych i osób szukających pomocy społecznej. Tymczasem przez cztery miesiące skorzystało z niego kilkadziesiąt osób - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Temat podchwyciły inne media i politycy. Tylko że powtarzają nieprawdziwą informację. - Sam portal kosztował nieco ponad 3,3 mln zł - dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Pracy

 • Portal Emp@tia Fot. empatia.mpips.gov.pl
 • Portal Emp@tia Fot. empatia.mpips.gov.pl
"Dziennik Gazeta Prawna" powtarza wyliczenia, które pojawiały się już w internecie. - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na projekt portalu Emp@tia wydało... 49 mln zł! - zarzucał w styczniu portal niewygodne.info.pl.

Portal kosztował nieco ponad 3,3 mln zł i jest tylko wierzchołkiem góry lodowej pod nazwą Centralny System Informatyczny Zabezpieczenia Społecznego (CSIZS), który pełni bardzo wiele funkcji - dowiedzieliśmy się w MPiPS.

"DGP" w tekście artykułu sam przeczy tezie, że ministerstwo wydało 49 mln zł na jeden serwis. - Emp@tia to cały system, z którego rozwiązań mają również korzystać pracownicy pomocy społecznej. W ramach projektu kupiono już 3,5 tys. laptopów, na których mogą oni przeprowadzać wywiady środowiskowe ze swoimi podopiecznymi - czytamy w "DGP". Poza tym program dotyczy nie tylko bezdomnych, ale też innych osób objętych pomocą społeczną, np. niepełnosprawnych. - Dla nich to ogromne ułatwienie - mówił w programie Jakuba Janiszewskiego w Radiu TOK FM dr Michał Polakowski z fundacji ICRA.

SLD: To sprawa dla prokuratury

Temat podchwyciła opozycja. - Ten portal to przejaw kompletnego braku empatii i zorientowania w sytuacji, w jakiej żyją ludzie. Minister pracy i premier Donald Tusk kompletnie oderwali się od rzeczywistości - mówił szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Zapowiedział złożenie wniosku, by sejmowa komisja do spraw kontroli państwowej zajęła się sprawą pieniędzy wydanych na portal Emp@tia.

- Premier i minister pracy mówią, że aż tyle, ile domagają się rodzice niepełnosprawnych dzieci, nie mają. W tym samym czasie minister pracy przekazuje jednak prawie 50 mln zł na serwis internetowy dla bezdomnych i bezrobotnych. Czy ktoś widział bezdomnego z tabletem lub komputerem? - wtóruje mu rzecznik SLD Dariusz Joński i zapowiada złożenie wniosku do prokuratury w tej sprawie.

"Te zarzuty są nieuczciwe"

- Skupianie się tylko na tym portalu jest po prostu nieuczciwe - powiedział w TOK FM dr Michał Polakowski. - Cały program Emp@tia to nie tylko serwis, dzięki któremu społeczeństwo może tylko załatwiać swoje sprawy, ale znacznie bardziej fundamentalny projekt, który ma na celu ułatwienie bardzo wielu działań z zakresu pomocy społecznej - tłumaczy.

- Tego rodzaju inicjatywa jest potrzebna. Ideą tego projektu jest umożliwienie różnym służbom łatwego kontaktu ze sobą. Wymiana informacji będzie teraz szybsza. W porównaniu z innymi tego rodzaju systemami ten nie kosztował tak dużo - twierdzi Polakowski. - Dzięki temu programowi będzie można częściowo zrezygnować z papierów. Kwestionariusz rodzinnego wywiadu środowiskowego ma ponad 40 stron, nawet 100 takich kwestionariuszy to imponująca ilość papieru. Teraz zastąpią ją urządzenia elektroniczne - mówi.

Co daje Emp@tia?

Dzięki CSIZS osoby ubiegające się o pomoc społeczną, świadczenia rodzinne lub świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego nie będą musiały uzyskiwać różnorakich zaświadczeń z innych urzędów, np. urzędu pracy, oddziału ZUS lub izby skarbowej. Będzie wystarczało, że osoba ubiegająca się o pomoc złoży oświadczenia, a pracownik jednostki szybko w trybie online sprawdzi jego prawdziwość - dowiedzieliśmy się w MPiPS.

Poza tym w ramach projektu stworzyliśmy narzędzie statystyczne, pozwalające przede wszystkim podejmować decyzje prowadzące do lepszej dystrybucji środków przeznaczonych na udzielenie pomocy - wyjaśnia ministerstwo.

Program nie działa jeszcze w pełni

"DGP" zarzuca też, że bardzo mało osób korzysta z uruchomionego w ramach programu portalu służącego m.in. do składania wniosków przez internet. Problem w tym, że system nie został jeszcze w pełni uruchomiony.

- Nie mieliśmy jeszcze szansy z niego skorzystać, myślę, że uruchomimy go na początku kwietnia - dowiedzieliśmy się w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Augustowie. Wdrożenie systemu może trochę potrwać. - Pracują u nas osoby starsze, trzeba będzie je przeszkolić, przygotować do korzystania z nowego systemu - powiedział nam pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubawie.

Zgodnie z planem w kwietniu ma rozpocząć się proces masowego podłączania jednostek. Pełna funkcjonalność w tym zakresie zostanie osiągnięta w drugiej połowie roku po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących sposobu uwierzytelnienia wniosku elektronicznego. Teraz będzie wykorzystywał mechanizm podobny do stosowanego obecnie w rocznych e-deklaracjach PIT - podaje MPiPS.

Na Twitterze minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zamieścił wykres, ile jego resort spodziewa się zaoszczędzić na Emp@tii.
Środki na powstanie Emp@tii w 85 proc. pochodziły z dotacji z Unii Europejskiej, a w 15 proc. z budżetu państwa.

Pieniądze.gazeta.pl - polub nas na Facebooku>>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Komentarze (21)

 • ga.1.2

  Oceniono 18 razy 14

  Bezdomni i niepelnosprawni teraz juz sa szczesliwi .Maja portal internetowy .

 • iremus

  Oceniono 20 razy 10

  Czy to prawda, że laptopy dla bezdomnych będą rozdawać osobiście Tusk i Komorowski jeśli ci przyjdą do urn wyborczych?
  Na szerokopasmowy internet bezprzewodowy do tych laptopów mają zrobić zrzutkę miliarderzy z listy "100 najbogatszych polskojęzycznych miliarderów"
  ___________________________________________________________
  A co zrobią bezdomni gdy im "padną" baterie w laptopach? Pewnie poproszą Putina o nowe.

 • ga.1.2

  Oceniono 13 razy 7

  Polska to naprawde bogaty kraj

 • junk92508

  Oceniono 7 razy 5

  No po prostu sami eksperci na tym forum.

  A nowoczesne rozwiązania budują studenci po 8zł za godzinę...

  Żeby ocenić czy 3mln to dużo czy mało to trzeba by zobaczyć jak wyglądała wycena i co tam tak naprawdę zrobiono.

  Doświadczony programista Java EE to jest koło 10tys miesięcznie brutto + koszty - jakieś 20tys.

  Czyli gdyby byli tylko programisci to jest jakies 150 osobomiesiecy - ale znaczna czesc z tego zabiorą analitycy, testerzy, utrzymanie, dokumentacji - na deweloperów zostanie połowa.

  75 osobomiesięcy to 12 deweloperów na pół roku - to jest średniej wielkości portal korporacyjny o ograniczonej funkcjonalności.

  Choć tu pewnie tej roboty było dużo mniej...

  Ale pisanie od razu że ktos to ma za 100zł albo mu zrobia za 100tys zł bez wiedzy co tam jest to kpina...

 • elkipan

  Oceniono 13 razy 5

  To się nie kończy... To jest kolejny przekręt, przy wykorzystaniu bezdomności i bezrobocia.
  Zapisane jest pewnie, że te 49mln zł wydano na POmoc społeczną. Pewnie ta kasa bardzo ucieszyła potrzebujących...kurna
  Oni pewnie są zbyt głupi żeby to zrozumieć, że zamiast im dać na coś do gara, lepiej dać komuś na komputer, żeby mógł sobie wpisać imię i nazwisko bezrobotnego.

 • jon_rambo

  Oceniono 15 razy 3

  Sam portal kosztował nieco ponad 3,3 mln

  3,3 mln na pie...ny portal to jakiś absurd!!!

 • Gość: Zmień Polskę

  Oceniono 1 raz 1

  Tak oto się wydaje publiczne pieniądze, czy ktoś widział żeby przedsiębiorca czy prywatna osoba wydała tyle pieniędzy za coś takiego. Ale jak się wydaje nie swoje pieniądze to tak jest, jak się to mówi " the sky's the limit". Niewiarygodne żeby mogło być prawdziwe.

 • elkipan

  Oceniono 9 razy 1

  To wygląda na scenariusz do najnowszego "MIŚ"ia.
  Bandyckie wykorzystywanie faktu bezdomności dla celów zarobkowych.

 • Gość: Robert MROBERT

  0

  Świetna inicjatywa, teraz brakuje już tylko bezdomnych urzędników.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX